Anne - Bebek / Anne Sağlığı

İkiz Bebeklerin Emzirilmesi

İkiz bebekleri emzirmek, tek bir bebeği emzirmekten çok daha zordur tabi ki. Ancak gözünüz korkmasın. Bunun altından kalkmanın da kolay yolları var.
Tek bebeği emzirmek sürekli karşılaşılan bir durum olduğu için alışılmış bir durumdur. Ancak söz konusu 2 bebek olunca gözünüz korkabilir. Ancak üzülmeyin. Gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil.

İkiz bebek sahibi annelerin en korktuğu şey, sütün yetmemesidir. Özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda bebekler neredeyse her yarım saatte bir emmek isteyecektir. Kulağa inanılmaz gibi gelse de, anne bedeni, bebekler için gereken tüm sütü sağlayacaktır. 

Bu konu ile ilgili merak edilen sorulardan bazılarını sizin için cevapladık.

Emzirme, şişe beslemesinden daha fazla zaman alır mı?

Anne sütünü aynı anda vermek için bebeklerinizi aynı anda beslemek aynı miktarda zaman alır. Bununla birlikte, şişe beslemesi, şişeleri yıkamak ve sterilize etmek için formülasyonu hazırlamak ve ısıtmak için ekstra zaman gerektirir.

Birden fazla bebeği beslemek için yeterli süt üretebilir miyim?

Arz ve talep kanunu emziren annelerinin ikizleri için geçerlidir. Bebeğinizi emzirirseniz, vücudunuzun yeterli miktarda süt tedarik edeceğinden emin olabilirsiniz. Hatta, bebeğiniz göğüslerinizi boşaltmazsa, fazlalığın rahatsız etmemesi için sütünüzü pompa ile boşaltmanız gerekebilir. Sütünüzün besleyici olmadığını düşünüyorsanız hemen bir emzirme hemşiresi ile görüşünüz. Hemşirenizin vereceği talimatlarla sütün kalitesini kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Emizrme problemleri

Emzirme ağrısı, düşük süt sağlama ve daha fazlası gibi çeşitli meme sorunlarınız olabilir. Bunların sorun haline dönüşmemesi için mutlaka doktorunuzla görüşün. Erken önlem aldığınızda, emzirme sürecinin sizin için acı verici bir hal almasının önüne geçmiş olursunuz.

Sert veya esnek bir besleme programına uymalı mıyım?

Esnek bir program ve bebeklerinizi aynı anda beslemek, değerli zamanınızı kullanmanın en ekonomik yoludur. Bununla birlikte bebekler bireylerdir, bu nedenle ikizlerden biri, her üç saatte bir emmek isterken, diğeri iki saatte bir emmek isteyebilir. Bazı anneler, erken acıkan bebeği bekleterek, diğeri ile aynı anda besleme yolunu seçebilirken, bazıları da her bebeğin acıktığı an emmesini sağlayabilir. Çocukların durumuna göre ortalama bir zaman belirleyebilirsiniz.

Emzirmek için aynı anda iki bebeği nasıl tutabilirim?

Bebeğinizi desteklemek için bir havlu veya bakım yastığı kullanabilirsiniz. İkiz bebekler için özel olarak tasarlanmış emzirme bezleri veya emzirme yastıklarından da satın alabilirsiniz. Bu yastıklar sizin de, bebeğinizin de daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Emzirme sırası

Bebekleri hep aynı memeden emzirmeyin. İki bebeğiniz de aynı şekilde emmeyecektir. Biri daha çok süt emerken, diğer bebeğiniz daha az süt ile doyabilir. Bu da göğüsteki süt kanallarının tıkanmasına veya aşırı kullanımdan dolayı tahriş olmasına neden olaiblir. Her emzirmede olmasa bile en geç gün aşırı bebeklerin yerini değiştirin. Bu sayede süt kanallarının eşit kullanılmasını sağlayacaksınız. Değişen göğüsler bebeğinizin gözlerinin eşit egzersiz ve stimülasyona ulaşmasına yardımcı olur.

Ayrıca emzirme süresince bol su içmeyi unutmayın. Bu sayede hem süt veriminiz artacak, hem de vücudunuz toksin atmış olacaktır.
Bu haber 04.02.2017 23:02:59 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Saçlarınızı Doğru Şekilde Yıkama Teknikleri. Sülfat İçeren Şampuanlar Saçların Dökülmesine Sebep Olabilir.

 • 2017-2018 Ayakkabı ve Çanta Stilimiz Ne Olacak?

 • Vitaminlerin Yaşamımızdaki Önemi

 • Sağlıklı Yaşayabilmek İçin Fitness'in Hayatımızdaki Önemi Çok Fazla

 • 2017-2018 Sokak Modasına Sizde Göz Atmak İster misiniz?

 • Alternatif Tıp Nedir? Alternatif Tıp Yöntemleri Hastaya Umut Olabilir mi?

 • Hastane Enfeksiyonundan Korunmak İçin Sizin de Yapabileceğiniz Şeyler Var!!!

 • Siyatik Sinir Sıkışması Nedir?

 • Kışın Artan Deri Kaşıntılarınız mı Var?

 • Skolyoz Nedir? Kimlerde Görülür ve Tedavisi Mümkün müdür?

 • Victoria's Secret Defilesinde Bir Türk Meleği Var Artık

 • Kuru Cilt Probleminiz mi Var?

 • Bebek ve Çocuklarınızı Güneşten Koruyun. Zararlı Güneş Işınları Kanser Riskini Arttırmakta

 • Daha Sağlıklı Görünen Bir Cildiniz Olmasını İster misiniz?

 • Boşanma Sürecini Olabildiğince Nasıl Sorunsuz Çözebilirsiniz?

 • Çocuğunuzda Hiperaktif Bozukluğu Varsa Ne Yapabilirsiniz?

 • Eyvah Koah Hastası mıyım?

 • Duygusal Sağlık Diye Bir Söylenti Var!!!! Haberiniz Olsun...

Benzer Haberler